Angielski, niemiecki, hiszpański – Szkoła językowa w Poznaniu i online | ul. Starowiejska 6, 61-664 Poznań | biuro@alfadirect.pl | tel. 61 677 32 27

Danuta Hauser

Studiowała germanistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Martina Luthra w Halle. Kontakt z językiem niemieckim rozpoczęła w wieku 15 lat, za to bardzo intensywnie, wyjeżdżając na cały miesiąc do Weißenfels, do zaprzyjaźnionej niemieckiej rodziny niemówiącej ani słowa po polsku. Przez prawie cały pobyt nie odzywała się, tylko słuchała, co do niej mówiono, natomiast już od pierwszych lekcji j. niemieckiego w szkole średniej była prymuską. Wtedy przekonała się, że najlepszą metodą nauki jest „otoczenie się” językiem, nawet gdy się go jeszcze nie rozumie. Sama, jako matka trójki dzieci, dobrze wie, że małe dziecko najpierw tylko słucha, a dopiero po roku lub dwóch zaczyna mówić. Jej rada to: „gdziekolwiek jesteś, „otocz się” językiem, którego się uczysz!”. Może to być radio (piosenki), telewizor (filmy, wiadomości), komputer, Facebook, czy płyta w samochodzie.

Bardzo lubi podróżować. Przygotowując się do wyprawy, oprócz studiowania przewodników, zawsze próbuje metodą „otaczania” przyswoić sobie proste zwroty, które z czasem w naturalny sposób przeradzają się w niezłą znajomość języka. Tak opanowała również angielski, hiszpański i włoski, a ostatnio nawet zaczyna zaprzyjaźniać się z portugalskim.

Naukę języka i umiejętność posługiwania się nim porównuje do budowy domu. Materiałem budowlanym jest słownictwo, zwroty, idiomy, a projektem architektonicznym gramatyka i jej konstrukcje. W zależności od bogactwa materiału i znajomości projektu może powstać prosty dom (tylko „dukanie” na poziomie minimalnej komunikacji językowej) lub okazała rezydencja (umiejętność swobodnego dyskutowania w języku obcym na każdy temat).

Z metodą bezpośrednią zetknęła się w tutejszej szkole kończąc kurs angielskiego wg Callana i z powodzeniem przystępując do egzaminu FCE. Wtedy też, widząc jej wyjątkową skuteczność, zapragnęła wykorzystać ją przy nauczaniu swojego ukochanego języka. Wraz z koleżanką germanistką, Dominiką Olczak, stworzyła przed 10 laty program nauczania – Niemiecki Metodą Callana i realizowała go w tutejszej szkole.

Zawsze uśmiechnięta i cierpliwa, skutecznie pomaga rozwikłać wszelkie zawiłości niemieckiej gramatyki. Z uporem maniaka zachęca do powtarzania i ćwiczeń bo jest w 100% pewna, że tylko „Übung macht den Meister!”.